Regenerace pro cyklistickém výkonu

Ať už jezdíte na kole, nebo na cyklotrenažéru, jeli jste závod, nebo tvrdý trénink, vždy je nutné dát tělu dostatečný čas na renegeraci a odpočinek.

Pro každého sportovce platí jiná doporučení regenerace, stejně jako každý zvládá jiné porce tréninku a vyhovují mu různé tréninkové postupy. Měli byste znát své tělo a poznat, kdy potřebuje regenerovat.
Obecně platí, že byste minimálně jeden den v týdnu měli cyklotrénink vynechat a nechat tělo odpočinout. 

Dále platí, že pokud druhý i třetí den po tréninku cítíte bolesti ve svalech, je to známka přetížení a měli byste odpočívat a v tréninku ubrat. 

Tipy pro začátečníky

Pro začínající cyklisty platí, že by měli začít pozvolna a tréninkové dávky postupně přidávat. Trénovat by měli v momentě, kdy už tělo nebolí. 

Samozřejmostí je střídání sportů, případně doplnění cyklistiky o plavání, jógu, nebo masáže v rámci dnů regenerace. Pokud se vrhnete do cyklistiky závodně, tak vám jistě trenéři poradí a sestaví tréninkový plán, který  bude obsahovat i dny odpočinku a plán jiných sportovních aktivit.

V případě, že výhradně jezdíte na kole, dopřávejte si komplexní sacharidy a méně tučné bílkoviny. Po tréninku pijte, jezte brambory, luštěniny, rýži, saláty, libové maso, ovoce a zeleninu.

diskusích na cyklo webech se dozvíte také spoustu rad a tipů, které můžete vyzkoušet. Už v diskusích poznáte, že na každého funguje jiný postup a je třeba je vyzkoušet a zůstat u toho pro vás ideálního.

  • protahování svalů před a po jízdě
  • plavání pro uvolnění svalů
  • vyjezdit se na kole na rovince na lehčí převod intenzivnější jízdou - případně vyzkoušet cyklotrenažér
  • tip z diskuse - druhý den po akci sednout na kolo a rozhýbat nohy na lehké převody při nízké zátěži, to je asi nejlepší regenerace
  • chůze s nordic walking holemi
  • hodně pít
  • doplňky stravy na doplnění aminokyselin, např. BCAA

Tip pro intenzivní celoroční trénink

Na kole se venku nedá jezdit vždy, ale na cykotrenažéru problémy se špatným počasím odpadají. Pokud plánujete jezdit na indoor kole intenzívně, případně používat jej doma celá rodina, tak je lepší investovat více peněz do kvalitnější stroje. Prakticky koupit profi cykotrenažéry pro fitcentra. Tipem může být inSPORTline Daxos, cyklotrenažér s magnetickým brzdným systémem a pedály SPD. Magnetický systém s sebou nese řadu výhod - náklady na údržbu jsou mnohem nižší, nedochází k poruchovosti, není potřeba výměny brzdových destiček a celkový chod je maximálně tichý a spolehlivý.

Zátěžové kolo o hmotnosti 15 kg, plynulý systém regulace zátěže, třídílné kliky, výškově nastavitelná řídítka a protiskluzová madla jsou dalšími přednostmi tohoto cyklotrenažéru.


Publikováno: 26. 7. 2016