Při jízdě na cyklotrenažéru sledujte tepovou frekvenci

Jak jezdit na cyklotrenažéru efektivně? Je nutné sledovat tepovou frekvenci.

Tepová frekvence je při jakémkoliv sportování velmi důležitá. Tepová frekvence (TF) udává počet tepů (stahů) srdce během jedné minuty. Je to jediná hodnota, která přesně vypovídá o zatížení organismu během výkonu. 

Pokud chcete při sportování spalovat tuky, je nutné se udržovat v tzv. aerobní intenzitě. Mělo by to být asi 60-75 procent maximální tepové frekvence. Takže zpět do školních lavic a povězme si něco o tepové frekvenci.

Vše o tepové frekvenci

Rozlišujeme 3 základní hodnoty:

  • Klidová tepová frekvence - ráno po probuzení, nebo v klidu před spaním. Doporučuje se měřit 3 dny za sebou a pak udělat průměr. Záleží na každém jedinci, jeho trénovanosti a zdravotním stavu. Pohybuje se mezi 50 - 75 tepy za minutu. K měření můžeme použít sporttester, nebo pulsmetr.
  • Aktuální tepová frekvence - prostě právě aktuální TF. Má vliv na na spalování tuků, nebo růst svalů. Příliš nízká TF nemá vliv na organismus, vysoká zase trénuje sílu a vytrvalost. 
  • Maximální tepová frekvence - maximum, kterého je schopen jedinec při fyzické aktivitě dosáhnout 

Pokud chcete jízdou na cyklotrenažéru zhubnout, je nutné trénovat pravidelně a naučit tělo sahat do tukových zásob. 

Při jízdě na kvalitním cyklotrenažéru můžete sledovat tepovou frekvenci na displeji počítače. Snímače jsou obvykle umístěny v madlech.

Hrudní pás a HRC program

Cyklotrenažéry vyšší třídy mají v balení hrudní pás, který naprosto přesně měří tepovou frekvenci a v kombinaci s HRC programem dokáže plynule upravovat zátěž. Tato funkce je známá i u rotopedů a eliptických trenažérů.

HRC funkce reaguje na aktuální TF a úpravou zátěže zvyšuje efektivitu cvičení na cyklotrenažéru.


Publikováno: 26. 6. 2016