Cyklistika omlazuje

Cyklistika je hned po chůzi nejpřirozenějším pohybem. Tím, že šetří kolena a klouby, se navíc doporučuje i lidem se zdravotními problémy, kteří potřebují vylepšit kondici a upevnit ochablé svaly. 

Jako prevence srdečně-cévních onemocnění je vhodná pro každého, pouze s jiným stupněm zátěže. Zdraví lidé mají jezdit rychle a zdolávat kopce, zatímco kardiaci a další nemocní dávat přednost rovinám.

Už více než 100 let je cyklistika podrobována vědeckému zkoumání. Podle výsledků studie Stanford University School of Medicine tento druh pohybu jednoznačně omlazuje – prokrvuje totiž tkáně. A okysličená kůže, odolnější proti UV záření, se pak mnohem rychleji regeneruje. 

Nezanedbatelné jsou rovněž účinky cyklistiky proti nespavosti. K významnému zlepšení tohoto velmi rozšířeného problému stačí dvacet až třicet minut denní jízdy na kolevenku či na domácím cyklotrenažéru. Je dokázáno, že ti, kteří jezdí pravidelně na kole do zaměstnání, mají fyzickou kondici srovnatelnou s jedinci o deset let mladšími.


Publikováno: 15. 1. 2014